Top 22 webov na vzdelávanie zdarma

  

Dnešná doba je veľmi náročná na informácie. Vďaka internetu sa však zdá, že ich dokážeme v malom okamžiku získať na akúkoľvek tému a v relatívne veľkom rozsahu. Ak však potrebujete získavať informácie do školy, či do práce za účelom dovzdelávania či vypracovania projektov, prieskumov a pod., potrebujete navštíviť dôveryhodné zdroje. V online prostredí preto na takéto účely vždy hľadajte weby s dobrou reputáciou. Tu si môžete pozrieť 22 z nich.

 

1. Coursera

Najúžasnejšia vec na internete je, že sa môžete zapísať na rôzne vysokoškolské predmety, ktoré v minulosti boli umožnené len ľuďom, ktorí mali obrovské množstvo peňazí a mohli si dovoliť navštevovať elitné školy. Vďaka portálu Coursera sa môžete na týchto školách online dovzdelávať aj vy. Ponúka okolo 400 kurzov od „Úvodu do hry na gitare od Berklee College of Music až po Ústavné právo od Yale. Kurzy zvyknú obsahovať videá a tiež rôzne kvízy, ktoré musia študenti zvládnuť na čas a sú monitorované profesorom. Aby ste boli vždy informovaní o kurzoch, ktoré sa práve otvárajú, môžete požiadať o zasielanie najnovšie pridaných kurzov. Takto určite nepremeškáte ten, ktorý by sa vám práve hodil. Coursera je portál, ktorý by ste rozhodne mali navštíviť.

Vzdelávanie zdarma - Coursera

 

2. Khan Academy

Úžasným domovom pre viac ako 3000 videí rozdelených podľa predmetov je portál Khan Academy. Podrobnosti kurzov sú rozdelené do menších sekcií textov a videí pre jednoduchosť učenia a zároveň za účelom zosúladenia s učebnými osnovami. Ide o neziskový projekt a všetky videá sú pridávané ľuďmi. Rýchlosť svojho učenia si vďaka možnostiam videí viete regulovať podľa svojho pokroku. Môžete sa dokonca niečo pýtať a nechávať komentáre, ak vám niečo nie je jasné v danej lekcii. V rámci tohoto projektu môžu vaši učitelia, doučovatelia či rodičia sledovať váš pokrok. Pre niekoho takéto involvovanie ďalších ľudí do svojho učenia môže byť motivujúce dosahovať lepšie výsledky či rýchlejšie napredovať.

Khan Academy nájdete už aj na českej adrese a pracuje sa aj na slovenskej verzii. Aktuálne však zatiaľ nie je spustená.

Tu si o Khan Academy môžete preštudovať viac: Študuj na americkej akadémii z domu a zadarmo


 

Vzdelávanie zdarma- Khan Academy

 

3. OpenCourseWare

OpenCourseWare Consortium je ďalšou snahou prinášať materiály pre vysokoškolákov a stredoškolákov tak, aby sa stali dostupnými na celom svete zdarma prostredníctvom internetu. Môžete hľadať špecifickú tému, čo vás zaujíma, vybrať si kurzy podľa jazykov, ktoré ovládate ( 20 je momentálne dostupných ) alebo podľa poskytovateľa- organizátora kurzu.

Je tam viac ako 5000 kategórií len v angličtine, ktoré pokrývajú všetko od štatistickej termodynamiky (Middle East Technical University) až po históriu epidémie v Južnej Afrike (University of Cape Town) a kreolský jazyk a kultúru (University of Notre Dame).


 

Vzdelávanie zdarma- Open Courseware Consortium

 

4. Alison

Alison je svetový zdroj kurzov v angličtine, francúžštine a nemčine pokrýva všetko na prípravu pre rozvoj základných pracovných zručností. Sú tu lekcie na všetko od študijných zručností až po Americké autorské právo, všeobecné účtovníctvo či vyjednávanie pri kupovaní domu. Medzi hlavné oblasti patria: Obchodné a podnikateľské zručnosti, Finančné a ekonomické zručnosti, Jazyky, Digitálne a IT zručnosti, Personálny rozvoj, Školské kurikulum a Diplomové kurzy. Ukončenie kurzu je garantované certifikátom alebo diplomom.


 

 

 

 

 

5. MIT Open Courseware

Ak máte stále záujem navštevovať elitnú školu ako Massachusetts Institute of Technology ( MIT ), dnes máte tú možnosť. Teraz si môžete vybrať z množstva ich kurzov zdarma na MIT Open Courseware z pohodlia svojho domova a v čase, ktorý vám vyhovuje. Na webe MIT nájdete množstvo materiálov, ktoré sú vám taktiež k dispozícii.

Keď si vyberiete kurz, môžete sa pozrieť, kto ho vyučuje, sylaby, kalendár kurzu, zadania a pod. Môžete si stiahnuť materiály z kurzu a študovať kedy chcete.


 

 

6. Academic Earth

Ak by ste si radšej vybrali zo širšej ponuky ako má MIT, Academic Earth je jedno úžasné miesto. Tento bezplatný kurzový agregátor má ohromnú databázu kurzov z viac ako 50 univerzít z celého sveta. Môžete v nich vyhľadávať podľa organizátora kurzu - univerzít alebo hlavného predmetu.

Neprehliadnite ani zoradený playlist podľa tém ako sú diablova príroda,  ekonomická kríza a pod. Videá ako realizovať povstanie alebo prečo II. svetová vojna zapríčinila našu tučnotu sú dokonca plné zábavy.


 

 

7. Open Learning Institute

Open Learning Institute vznikol vďaka Carnegie Mellon University. Tá povolila prístup k užitočným materiálom, čo vám umožňuje vzdelávať sa svojím vlastným tempom z tých istých materiálov, aké by boli použité v triedach. Ich ponuka je síce obmedzená, ale nájdete tam veľa užitočných detailov.


 

 

8. GeographyIQ

Predstavte si, že by sa Google Earth a Wikipedia rozhodli splodiť dieťa. Bola by to GeographyIQ. Použitím svetovej mapy si môžete v úvode vybrať akúkoľvek krajinu a virtuálne preklikať na všetky užitočné informácie, aké krajina zahŕňa: históriu, menu, populáciu a mnoho iného.


 

Vzdelávanie zdarma

 

9. Mindtools

Na internete nájdete množstvo blogov, ktoré vás potešia svojom zaujímavosťou, ako aj miernou užitočnosťou. Ale koľko z nich vám v skutočnosti pomôže vo vašej kariére?

Mindtools je blog, ktorý vás učí, čo sú to „praktické kariérne zručnosti“, ktoré môžete uplatniť vo vašej práci. Je to skvelé denné čítanie pre nováčikov v práci, ktorí chcú zanechať skvelý dojem. Množstvo rád, ktoré tam nájdete vás nenechá bežným nepovšimnutým zamestnancom.


 

 

 

10. The World Factbook

Vedeli ste, že CIA má zozbieranú peknú kôpku informácií z celého sveta? Určite áno. Ale vedeli ste, že mnohé z týchto informácií sprístupnila aj verejnosti? The World Factbook je váš dar z neba potrebný pre výskum. Ponechá vás nespočetné množstvo hodín pátrať a citovať fakty a detaily zo zdanlivo nekonečných informácií a predovšetkým z dôveryhodného zdroja.

Online vzdelávanie zdarma

 

11. Open Culture

Tento web nie je síce dizajnovo veľmi atraktívny, ale pýši sa viac ako 700 kurzami, ktoré si môžete stiahnuť.Na Open Culture nájdete triedy, kde môžete získať certifikát, jazykové triedy či vzdelávacie materiály pre vysokoškolákov a mnoho iného.

Sú tu tiež rôzne zaujmavé linky, ktoré nie sú priamo kurzami, ale stále sa z nich môžete niečo naučiť ako napr. o Ernestovi Hemingwayovi.


 

 

12. Open Education Database

Veľmi dobre navrhnutá stránka, ktorá obsahuje viac ako 10.000 kurzov z univerzít na celom svete. Hľadajte podľa témy a uvidíte počet plných tried a tiež to, ktoré obsahujú audio alebo video lekcie alebo ich mix. Môžete sa tak učiť spôsobom, ktorý vám vyhovuje. Open Education Database môžete využiť aj na učenie o online a offline školách pre prípad, že by ste sa rozhodli pokračovať v štúdiu formálnejším spôsobom.


 

 

 

13. iTunes U

Mnohé kurzy môžu byť dostupné vďaka aplikácii zdarma, ktorú si môžete stiahnuť do vášho iTunes U, iPadu, iPhonu alebo iPodu Touch. Hovorí, že obsahuje okolo 500.000 rôznych kurzov s materiálmi pre úroveň základných škôl až po stredné školy.

Taktiež tu môžete nájsť aj materiály z rešpektovaných inštitúcií ako sú New York Public Library alebo Múzeum moderného umenia MoMA v New Yourku. Môžeme si tu všimnúť aj videá, kt. možno zdieľať s priateľmi a tiež matriály vo forme elektronických kníh. Nájdete tu teda všetko, čo k učeniu potrebujete a kdekoľvek sa nachádzate.

Môžete si zadať odoberanie týchto videí vďaka čomu určite nič nepremeškáte.

Online vzdelávanie zdarma

 

14. TED

TED talks je úžasným a populárnym zdrojom informácií na všetky možné témy a množstva diskusií, vďaka ktorým by ste sa mohli vzdelávať zdarma a online. Momentálne sú tam už tisícky videí. Tieto videá nie sú veľmi formálne, ale určite vám môžu pozitívne ovplyvniť, ba dokonca zmeniť život k lepšiemu.

Online vzdelávanie zdarma

 

15. 99U

Milujete odborné videá z rôznych odborov? Po tom ako si pozriete TED, pozrite si 99U. Je to ďalší skvelý zdroj vzdelávacích videí na rôzne témy zamerané na kreativitu, rozvoj biznisu a inovácie. Takže buďte si istí, že tento web vás zaujme pokiaľ ste podnikateľ, uvažujete o tom alebo len máte kreatívny typ práce.

 

16. Wikiversity

Ak preferujete učenie pomocou textov, pozrite si Wikiversity. Ak ste sa asi mohli dovtípiť, tento projekt je súčasťou Wikimedia Foundation a zahŕňa detailné stránky rôznych predmetov. Obsahuje hodnotné informácie pre predškolákov i vysokoškolákov. Navyše je to výborná stránka na surfovanie a vyhľadávanie. Nezabudnite si pozrieť aj ďalšie sesterské projekty patriace do Wiki rodiny.


 


 

Online vzdelávanie zdarma

 

Sesterské projekty Wiki:

 

17. Projekt Gutenberg

Získate tu bezplatne prístup k viac ako 4200 e-knihám. Je to vynikajúci prehľad do historických kníh až po tie súčasné. Nájdete tu literatúru, historické dokumenty a pod. Všetky sa dajú jednoducho stiahnuť do počítača. Projekt Gutenberg sa môže stať vašou knižnicou, ktorú máte vždy "po ruke".


 

Online vzdelávanie zdarma

 

18. The Free Library

Bezplatná knižnica sa chváli zbierkou viac ako 21 mil. článkov a kníh. Tu môžete získať prístup k novinám, časopisom, článkom od roku 1984 až po súčasnosť. Je to výborná príležitosť na získanie podkladov, ak pripravujete školský projekt, akademický výskum alebo si len chcete nájsť viac informácií k určitej téme. V The Free Library môžete vyhľadávať pomocou kľúčových slov, témy, autora alebo si len náhodne prezerať rôzne články.


 

Bezplatné online vzdelavanie

 

19. Udacity

Videokuzry z matematiky, počítačovej vedy, obchodu, fyziky, psychológie sú tu tiež dostupné zdarma. Tento dobre usporiadaný web ( Udacity ) má nielen výhodu ľahkej navigácie užívateľa ale aj bonus - pri každom videu sa nachádza poznámka o aký level kurzu sa jedná. Môžete tak začať od najjednoduchšej úrovne a pokračovať po najťažšiu.


 

Bezplatné online vzdelavanie

 

20. YouTube

Zdá sa, že všetko, čo ste sa kedy chceli naučiť nájdete dnes na youtube. Prehľadávajte si kanály a nájdite si hlavné témy, ktoré vás zaujímajú, prípadne hľadajte konkrétne veci, čo sa potrebujete naučiť. Hoci budete na najlepšej ceste stratiť všetok voľný čas, určite nájdete, čo hľadáte.

Existuje tam viac ako 6000 kanálov o vede a vzdelávaní, viac ako 600 o varení a okolo 2000 v ručných prácach. Takže ak sa chcete vzdelávať, tak tu určite nájdete niečo, čo sa vám bude hodiť.


 

 

21. Investopedia
 

Ak študujete ekonomický smer, portál Investopedia by ste mali určite poznať. Mnoho mladých ľudí, čo sú držiteľmi vysokoškolského titulu v oblasti obchodu majú tendenciu byť vystrašení, keď sa konverzácia obráti na tému financií. Práve tento web je riešením na ich neistoty. Umožňuje reálne porozumieť trhu financií. Existuje tu tona materiálov ako sú tutoriály a videá, čo vám pomôžu udržať sa v obraze vo stále meniacom sa svete financií.


 

Bezplatné online vzdelavanie

 

22. CodeAcademy

Určite ste už zachytili, že práca s internetom a všetkom s tým súvisiace je stále viac IN. A vyzerá to, že trend nebude iný. Znamená to, že po kódovaní bude stále väčší dopyt.S Codeacaddemy sa môžete vďaka tutoriálom učiť základy kódovania a pomocou interaktívnych a užitočných nástrojov sa môžete stať i expertom.


 

 

 


 

 

Čítajte viac o téme: Kariéra, Efektívne učenie, Kurzy | Školenia, IT
Zdieľať na facebooku