Ako sa nestratiť vo svete internetu? Pomôcť môžu aj rodičia!

  

V súčasnosti sa internet  stáva neodmysliteľnou súčasťou života takmer každého dieťaťa. Už v škôlke sa deti hrajú na počítačoch a po vstupe do školy sa počet hodín prežitých pri počítači zvyšuje. Súčasťou tried sa stávajú interaktívne tabule a notebooky. Deti tieto pomôcky berú už ako samozrejmosť a v internetovom svete sa učia rýchlo a bez  problémov orientovať. Bezpečnosť žiakov na internete má v škole na starosti učiteľ. Ale dieťa pracuje s internetom aj  doma. Často osamotené v izbe, bez dozoru, s hlavou plnou nápadov a s túžbou objavovať nové veci. Rodičia deťom počítače neodopierajú, dobre vedia, že pre bezproblémové zaradenie sa do života je počítač veľmi potrebný. Kúpou počítača by v tomto smere vaša starostlivosť o dieťa nemala končiť. Práve naopak.

Umiestnením počítača v detskej izbe sa veľké  internetové putovanie dieťaťa len začína.  Na čo by nemali rodičia zabúdať a na čo by mali svoje deti upozorniť, aby predišli zbytočným problémom?

 

1. Dôležité sú pravidlá

Už od raného detstva by sme deťom mali presne stanoviť čas a webové stránky, ktoré môžu navštevovať. Zároveň je dobré dopredu sa dohodnúť aj na trestoch, ktoré dieťa čaká, keď pravidlá poruší. Niekedy je dobré napísať zmluvu medzi rodičom a dieťaťom, v ktorej sú presne určené podmienky používania internetu.

 

2. Pozor na osobné údaje

Upozornite dieťa na to, aby si dávalo pozor, keď niekomu zveruje svoje osobné informácie a vysvetlite mu, čo nesmie povedať nikomu.

 

3. Pozor na stretnutia s on-line kamarátmi

Deti je potrebné neustále upozorňovať aj na nebezpečenstvá súvisiace so stretnutiami s virtuálnymi kamarátmi. Hlavne u dievčat je toto nebezpečenstvo veľmi reálne. Je dobré  sa otvorene  rozprávať  o všetkých nástrahách.

 

4. Naučme deti triediť informácie

Upozornite deti na to, že nie všetko, čo sa na internete píše, musí byť aj naozaj pravda. Porozprávajme im o tom, že existuje rôzna kvalita webových stránok a tiež o tom, že na stránky prispievajú ľudia s rôznym vzdelaním a s rôznymi cieľmi ako zaujať.

 

5. Upozorňujte na reklamu

Učme deti rozoznávať reklamu. Upozornite ich tiež na to, aby zbytočne na reklamu neklikali a tiež , aby si z internetu bez súhlasu rodičov nič nekupovali.

6. Vyhnite sa zbytočným diskusiám

Je dobré, keď deti vedia o tom, že nekonštruktívne diskusie ich nielen oberajú o čas, ale môžu negatívne vplývať aj na ich psychiku. Je dobré mať s deťmi dohodu o tom, že vždy povedia rodičom, keď ich na internete niekto obťažuje, nadáva im alebo núti do vecí, ktoré nie sú práve pozitívne.

 

7. Budujte si s deťmi dôveru

Vybudovanie dôvery medzi deťmi a rodičmi je najlepším a najúčinnejším liekom na všetky problémy v internetovom svete. Pýtajte sa neustále detí, čo robia, často ich v izbe kontrolujte, občas požiadajte o pomoc. Deti sú vo svete počítačov často veľkí experti. Povedzte im, aby vám vysvetlili princípy hry, ktorú práve hrajú, nech vás zoznámia so stránkami, na ktorých si niečo čítajú. Prejavujte nefalšovaný záujem o ich svet, pochopenie, prejavujte radosť z ich úspechov.

 

V dnešnom svete sa internetu nevyhneme. V priebehu rokov sa stal súčasťou takmer každej oblasti nášho života. Nezabúdajme na to, že pozitívne aspekty internetu prevažujú nad tými negatívnymi, len nad tými negatívnymi nesmieme zatvárať oči. Keď svoje deti od útleho detstva budeme učiť správnemu pohybu v internetovom labyrinte a ukážeme im jeho krásne stránky, nielenže ich uchránime pred mnohými nebezpečenstvami, ale im aj ponúkneme bohatý priestor na rozvoj vedomostí a tvorivosti.

 

Odproučte svojím deťom vtipné poučné rozprávky pre deti o "trampotách ovečiek pri používaní internetu". Smile Pozrite si jedno z nich:


 

Zdroje: ovce.skzodpovedne.skbezpecnyinternet.sk

Čítajte viac o téme: Rozprávky, IT, Technológie
Zdieľať na facebooku