Ako sa stať efektívnym poslucháčom?

  

Žijeme v dobe, keď niekým byť a niečo znamenať pre mnohých znamená takmer všetko. Pre tento pocit sú ochotní obetovať veľa a často hovoria, že skromnosť sa nenosí. Niektorí sú dokonca presvedčení, že pokora je slabosť, ba že je známkou, že človek je zakomplexovaný, utiahnutý, že si nedôveruje a že nenašiel vo svete svoje miesto. Pravdou je však opak. Pokorný človek je realista. Pozrie sa na seba a naplno si uvedomí a prizná, kto je. A toto svoje poznanie prenáša do života. Netreba zabúdať na to, že pokiaľ nemáme pokoru, potom nech nasledujeme akúkoľvek cestu, všetko úsilie bude zbytočné. Nezáleží na tom, čo máme vo vonkajšom živote, či už materiálne bohatstvo, múdru myseľ alebo fyzickú silu, všetky tieto poklady sú ničím v porovnaní s vnútorným duchovným bohatstvom. Napriek tomu, že všetci dobre vieme o našej  dočasnosti, pominuteľnosti a márnosti, nerastie v nás pokora, ale jej opak – pýcha. Často namiesto toho, aby sme sa  sklonili pred realitou a prijali seba samých takých, akí sme, vytvárame si ilúzie  a  hráme sa na niečo, čím nie sme. Človek, ktorý je pokorný, ani od iných nebude očakávať, že budú niečím iným, než čím v skutočnosti sú.   Ľudia sú pre neho darom. Pokorný človek sa nenachádza v nebezpečenstve, že sa stane obeťou sebaľútosti. Nebude upadať do smútku, že sa mu nedarí stať sa tým, čím nemôže a nie je schopný byť.

 

S pokorou rastie aj schopnosť počúvať iných. V dnešnej dobe niektorí ľudia trpia epidémiou nepočúvania. Niet divu, že nedokážeme efektívne počúvať. Po prvé, väčšinu z nás nikto nenaučil, ako správne počúvať. Učíme sa ako čítať a písať, ale nie ako počúvať. Po druhé, mnohí z nás musia robiť také nespočetné množstvo aktivít v práci a v domácnosti, že sa moc nezaoberajú počúvaním. Hovorenie je to, čo má prioritu. Či je to už v škole, na pracovisku, počas športovania alebo pri ďalších aktivitách vo voľnom čase. Napriek tomu, osvojenie si schopnosti načúvania je veľmi dôležité.

 

Ako sa stať lepším poslucháčom?

 

Snažte sa zminimalizovať hluk okolo seba

Ak je vonku hluk, zatvorte okná. Stíšte hudbu, vypnite televízor, vyberte si slúchadlá z uší.  Učte sa žiť v tichu. Ticho učí načúvaniu. Skúste sa niekedy započúvať do jemného štebotu vtákov alebo do vánku, ktorý prúdi okolo záclon.

 

Využívajte mimiku a zrakový kontakt

Keď sa s niekým rozprávate, môžete prikývnuť hlavou, myknúť plecami alebo pozdvihnúť obočie. Upravte si aj držanie tela smerom k osobe, s ktorou sa rozprávate. A predovšetkým sa snažte za každú cenu udržiavať zrakový kontakt aspoň 70% času komunikácie. Je absolútne neslušné, keď pri rozhovore pozeráte na monitor počítača, ste otočený chrbtom alebo pozeráte na mobil a chcete každú chvíľu telefonovať.

 

Buďte empatickí

Pri počúvaní kamaráta, ktorý má problém, preukážte empatiu. Ukážte mu, že chápete, čím si práve prechádza a podporte ho.

 

Neskáčte do reči

Nechajte človeka, nech dohovorí svoju myšlienku, predtým ako mu začnete hovoriť váš názor  alebo sa začnete pýtať otázky. Buďte trpezliví a ústretoví. Aj iní chcú niečo povedať, aj iní majú určitý názor na svet. Nemusíte to byť stále vy, ktorých hlas sa musí ozývať na všetky strany.

 

Sústreďte sa na danú tému

Občas vás nemusí zaujímať práve to, čo vám ten druhý hovorí, a to najmä v prípade, že to, o čom sa bavíte, nie je pre vás dôležité. Ale aj napriek tomu trénujte svoju koncentráciu, učte sa sústrediť a preradiť sa na svet iných ľudí. Učte sa poraziť vlastné ego a rozširujte svoju pozornosť aj na ľudí okolo seba.

 

Nechajte si rady na inokedy

Je dobré si uvedomiť, že ľudia nemusia chcieť, aby ste im práve vy pomáhali vyriešiť ich problém. Môžu sa jednoducho iba chcieť podeliť s vami o svoje pocity. Nechajte si rady na inokedy, teda okrem prípadov, kedy si ich daná osoba vyžiada.

 

Jeden z najväčších úspechov v komunikácii je ten, keď dokážeme osobu počúvať nielen ušami, ale aj srdcom. Úžasné je aj to, keď jej dokážeme v tejto uponáhľanej dobe venovať aj svoj čas. Nie je to vždy ľahké počúvať, zvlášť keď sme zaujatí desiatimi inými vecami, ktoré by sme mali robiť alebo jednoducho človek nie je zaujatý tým, čo mu druhá osoba hovorí. Avšak táto snaha sa nám raz vyplatí. Počúvanie môže poskytnúť puto intimity, ktorá prehlbuje naše spojenie s ostatnými.

 

 


Foto: Shutterstock

 

Čítajte viac o téme: Aktívne počúvanie
Zdieľať na facebooku