Deadline? Milujem prácu pod tlakom

Úlohy sa kopia a kopia, stres sa s pribúdajúcim časom zvyšuje závratnou rýchlosťou a vy napriek tomu s ich spracovaním čakáte až do poslednej možnej chvíle? Hovoríme o prokrastinácii.
Úlohy sa kopia a kopia, stres sa s pribúdajúcim časom zvyšuje závratnou rýchlosťou a vy napriek tomu s ich spracovaním čakáte až do poslednej možnej chvíle? Hovoríme o prokrastinácii. / Foto: Shutterstock

Deadline, alebo inak povedané konečný termín, je pre nás často veľkým strašiakom. Je to finálne číslo, ktoré na nás svieti z kalendára. V mysli sa nám objavujú varovné signály a mozog počíta na maximum, koľko času nám ešte reálne zostáva.

V práci nás čaká množstvo papierov, doma stále nedopísaná seminárka do školy a esej bez úvodných slov.  To sú dni, kedy myslíme iba na termín, ktorý jednoducho musíme stihnúť a sme v stave myslenia až dovtedy, kým nepríde posledných pár dní pred známym deadlinom. Mozog zrazu pracuje na plný plyn a my dlho odkladanú prácu stihneme za rekordný čas. Naša produktivita sa zvýšila závratným spôsobom. Je však takto možné fungovať neustále? Ako sa čo najlepšie popasovať so zadaniami a byť maximálne produktívny?


Začiatok bolí najviac

Stena, ktorú musíme zdolať hneď na úplnom začiatku, býva najvyššia a pohľad na ňu ten najhorší. No keď sa nám podarí nazrieť na svet za ňou, ocitneme sa práve na mieste, kde je práca vykonávaná už o niečo ľahšie. Netreba vyčkávať, ale je nutné jednoducho začať. Okamžite. Váhaním a premýšľaním sa uberáme o vzácny čas, ktorý sme mohli tráviť niekde úplne inde.


Vytrváte len vďaka disciplíne

Začiatok je prvým krokom k celkovému úspechu, no nie je krokom jediným. Po ňom prídu na rad ďalšie prekážky, ktoré je potrebné zdolávať. Lenivosť a rozptýlenie inými drobnosťami môžu odvádzať vašu pozornosť od dôležitého projektu úplne inými smermi. Na dobré výsledky potrebujete plnú sústredenosť. Musíte si však uvedomiť, aká je intenzita vašej práce. Venujte jej celú svoju energiu a nezabudnite na krátke pauzy. Inak si nad obyčajným úvodom krátkej eseje môžete lámať hlavu aj celý deň.

No ako docieliť to, že naozaj udržíte svoju produktivitu na rovnakej vlne, nenecháte sa rozptýliť, nepoviete si, veď mám ešte čas...?


Deadline  - riešenie pre milovníkov práce pod tlakom

Uzávierka nemusí byť len výsadou šéfov, profesorov či ľudí vyššie postavených. Môžete si ju určiť jednoducho aj vy. Práve to naštartuje váš mozog a pomôže vám udržať produktivitu na maxime. Niektorí ľudia bez deadlinov jednoducho nie sú schopní fungovať vôbec. Určite si i vy spomeniete na situáciu, keď vám do odovzdania zadania zostávalo už len pár hodín. Čo ste robili? Pracovali na maximum.

Náš mozog veľmi dobre vie, že nestíha. Odsýpajú posledné dve hodiny a vy si uvedomíte, že už naozaj nemáte čas. Všetky rozptýlenia idú bokom. Telefón, nové maily a ani lákavé reklamy na sociálnych sieťach neodtrhnú váš zrak od práce. Už vás nezachráni staré dobré, denne opakované, mám čas. Ten práve vypršal, a tak sa snažíte dobehnúť do cieľa na poslednú chvíľu a často aj v neskorých nočných hodinách.

Ak si uvedomíte fakt, že vaša produktivita enormne vzrastá práve v čase posledných hodín, môžete to využiť vo váš prospech. Využite stres prameniaci z hraničných termínov, ktorý vás motivuje k maximálnemu výkonu a rozdeľte si prácu na menšie celky. Keď si určíte svoje posledné termíny, myseľ sa rozhýbe väčšou rýchlosťou. Aj vďaka takýmto menším deadlinom môžete pripravovať kvalitnejšiu prácu.


Ako spracovať svoje zadania efektívnejšie?

1) Plánujte vo večerných hodinách

Mnohé rána sú naplnené entuziazmom a skvelou náladou. V hlavách niekoľkých ranných vtáčat sa rodia plány na celý deň. Začne to raňajkami a skončí pri internete. Plány sú zrazu preč a vy sa opäť utešujete tým, že je ešte príliš skoro. Koľkí ste sa spoznali v nádejných ranných plánoch, ktoré sa rozplynú tak rýchlo, ako prišli?

Skúste si večer sadnúť k diáru alebo k obyčajnému papieru a spísať si plán na nasledujúci deň. Na čom budete pracovať a ako dlho. Nezabudnite na pauzy, ktoré naozaj potrebujete. Ak si takýto plán zostavíte deň predtým, je pravdepodobnejšie, že ráno po chutných raňajkách a pomalom oboznamovaní sa s denným svetlom naozaj začnete plniť vaše úlohy.

 

2) Rozsiahle texty premeňte na krátke

Ďalší tip, ktorý môžete využiť je akési oklamanie vašej mysle. Ak vás čaká naozaj nekonečná záplava textov alebo veľký projekt na spracovanie, rozdeľte si témy na menšie úseky. K tomu priraďte čas, prestávky a hneď to bude vyzerať krajšie ako hrubá kôpka ohýbajúca stôl. Vaša myseľ si uvedomí, že toho nie je až tak veľa. Takto môžete presvedčiť aj samých seba. Ani sa nenazdáte a celý román vedomostí budete mať za sebou.

 

3) Učme sa od expertov

Možno aj vy poznáte vo vašom okolí ľudí, ktorí sú vždy v pohode a všetko stíhajú. Kým vy si lámete hlavu nad tým, ako strávite celú noc písaním seminárky, oni už bežia s vytlačenou verziou. Isté triky a tipy môžete získať aj od nich.

Mnoho produktívnych ľudí pracuje štýlom 90 minút na maximum, 15 až 20 minút prestávka. Keď viete, že tá prestávka príde, je oveľa jednoduchšie prinútiť sa k tomu, aby ste vydržali celú hodinu a pol.

 

Nemusíte nad vašou prácou tráviť celé dni. Stačí, keď sa naučíte byť naozaj produktívny a venovať veľkú časť svojej energie dôležitým minútam. Urobíte oveľa viac, ako keď pracujete niekoľko hodín bez prestávok s častými rozptýleniami.

Zaradením deadlinov do našej práce sa môžeme vyhnúť aj častému problému, akým je prokrastinácia. Týmto spôsobom sa dá zvýšiť produktivita a potlačiť lenivosť. Zostane vám čas na oddych a výsledkom bude zvládnuté učivo alebo hotová esej. S úspešnou produktivitou vás čaká menej stresu, kruhov pod očami a viac snov. To znie dobre, však?

Čítajte viac o téme: Efektívne učenie, Produktivita, Prokrastinácia
Zdieľať na facebooku