Napĺňajte myseľ detí optimizmom

  

Hovorí sa, že optimizmus je akýmsi bonusom navyše, ak chceme prežiť naplnený a šťastný život. Optimizmus ako prirodzená vlastnosť je zriedkavý, väčšinou sa ľudia musia vedome pretransformovať z pesimistov na optimistov. Optimistami sa stávame vtedy, keď vedome nimi chceme byť a tiež vtedy, keď sme takto boli vychovávaní. Teda aj samotní rodičia sa musia snažiť deťom odovzdávať optimizmus. Vychovávať optimistu však vôbec neznamená  pretvárať dieťa na nejakého rojka, ktorý si žije vo svojej radostnej naivite a nevníma svet navôkol. Optimisti si dobre uvedomujú, že svet nie je dokonalý, že je v ňom veľa nedostatkov a trápenia. Ich výhoda však spočíva v tom, že poznajú stratégie, ktoré im umožňujú nad sebou udržať kontrolu a životnú rovnováhu. Poďme sa teda pozrieť na spomínané stratégie, ktoré môžu rodičom pomôcť vychovať zo svojich detí optimistov.

 

 

1. Naučte deti nemyslieť na neúspech

Deti sa sústavne stretávajú s určitými prekážkami. To je prirodzený zákon rastu. Povedzte im, že prekážky sa objavujú pred nimi preto, aby mohli preveriť ich silu a statočnosť. Prekážka je pre nich príležitosť naučiť sa niečo nové.

 

2. Povedzte im, že vždy existuje viacej ciest

Je dobré, keď deti vedia, že existujú ďalšie alternatívy v prípade, že sa im niečo nepodarí. Je potrebné sa s nimi rozprávať o viacerých možnostiach prístupu k realite.

 

3. Naučte ich predvídať problémy

Optimisti by mali byť predovšetkým realisti. Problémy treba predpokladať a mať v sebe zásobu riešení už vopred. Je dobré si veci dopredu premyslieť a byť pripravený na rôzne situácie.  To je ten pravý optimistický realizmus.

 

4. Naučte deti vnímať radosti života

V súčasnosti nielen dospelí ľudia, ale aj deti žijú akoby bez energie. Unudené tváre, nezaujatosť, nuda. Často to vidíme aj priamo na ulici. Niekedy až adrenalínový zážitok privedie tieto znudené tváre k radosti. Toto však nie je najsprávnejšia cesta. Je dobré radosť prežívať priebežne, každý deň a po dávkach. Dnes, keď sú mnohí ľudia všetkým presýtení, majú problém s týmto dávkovaním radosti. Optimizmus treba správne živiť. Aj na toto by mali rodičia pri výchove svojich detí pamätať. Ako teda udržiavať pramene energie a ako dobíjať baterky správnym spôsobom?

- vyhľadávajte spoločnosť ľudí, ktorí sú pozitívne naladení,
- snažte sa byť veselí a pokojní, aby deti z vás necítili úzkosť a napätie,
- spolu s deťmi si všímajte vo svojej rodine, v okolí, v prírode, v meste maličkosti a spoločne sa tešte z nich,
- pri sledovaní filmu, pri čítaní, pri návšteve divadla alebo galérie si všímajte radostné posolstvá umeleckých diel a veľa sa o nich rozprávajte,
- zmeňte zvyky v rodine, nahraďte niečím novým zaužívané stereotypy,
- vychovávajte k vďačnosti,
- tešte sa z toho, čo máte a nebuďte smutní z toho, čo nemáte,
- vychutnávajte si všetky sviatky a oslavy v rodine,
- vychutnávajte si každý nový deň ako veľký dar.

Ešte sa trochu pristavím pri sviatkoch a oslavách. Sviatky predstavujú narušenie bežného kolobehu, prinášajú niečo nové, príjemné a  povzbudzujúce. Deti inštinktívne cítia spriaznenosť s hlbokým významom sviatkov. Vedia sa krásne tešiť. Nechcú sa však tešiť samy, ale so svojimi rodičmi a celou rodinou. Radostné prežívanie sviatkov či spoločných dovoleniek predstavuje silné žriedlo novej energie nielen pre deti, ale aj pre dospelých, ktorí sa práve v týchto chvíľach dokážu uvoľniť. To, že sa sviatky a oslavy cyklicky opakujú, dáva deťom záruku, že sú veľmi dôležité a že život sa točí aj okolo šťastných chvíľ a nikdy sa točiť neprestane. Dieťa v týchto rituáloch cíti nádej, že prídu vždy nové a ďalšie chvíle radosti. Sviatky sú chvíľami láskavého tepla, kontaktu komunikácie. Sú to tiež chvíle, keď sa v rodine posilňujú putá a robia sa aj prípadné zmierenia a udobrenia. Snažte sa sviatkom a oslavám venovať patričnú vážnosť, pretože pre deti predstavujú chvíle, na ktoré nikdy vo svojom živote nezabudnú.




Odporúčaná literatúra:
Antonio Mazzi: Ako pokaziť dieťa desiatimi ťahmi
Rob Parsons:  Desať tipov pre rodinu
Sal Severe: Čo robiť, aby sa vaše deti vhodne správali
Raul Posse, Julian Melgosa: Umenie výchovy
Foto: 1) Bigstock 2)  istock.com
Čítajte viac o téme: Rodina
Zdieľať na facebooku