Ovsené vločky naštartujú mozog viac ako čokoláda

  

Káva a energetické nápoje. Drvivá väčšina z nás siaha počas učenia práve po týchto dvoch „overených“  a jednoznačne najrozšírenejších životabudičoch. Málokto z nás však ale vie, že existuje veľa ďalších potravín, ktoré sú oveľa výkonnejšími nakopávačmi nášho mozgu.

V prvom rade by sme si mali uvedomiť, že správna výživa má priaznivý vplyv na našu schopnosť sústrediť sa, prijímať a ukladať si nové informácie. Mozog, rovnako ako ostatné orgány , ktoré sú súčasťou nášho tela, potrebuje na svoje bezchybné fungovanie dostatočné množstvo energie a jej prísun v pravidelných intervaloch.

 

To ale neznamená prejedať sa, čo je tiež častým zlozvykom popri študovaní. Veľmi plný žalúdok spôsobí odkrvenie mozgu a bude sa nám chcieť skôr spať, ako pilne študovať.

Takže, ako jesť počas učenia zdravo a zároveň tak, aby nám to dobre pálilo?

  • Začneme úplne od základu – tekutinami. Mozog okrem správnej výživy potrebuje byť aj dobre hydratovaný. Najlepšie je siahnuť po čistej vode, ovocných šťavách alebo bylinkovom čaji – pozor však na bylinky, ktoré majú tlmiaci účinok.

 

Čo sa týka našej milovanej kávy, tu platí, že menej je viac. Nepochybne nás dokáže nakopnúť, ale majte na pamäti, že príliš veľa kávy spôsobuje skôr opačný efekt, ako by sme potrebovali. Nastáva totiž rýchlejšie odvodňovanie organizmu a tým pádom sa spomaľuje aj výkonnosť nášho mozgu.

  • Medzi hlavné palivá mozgu patria glukóza a tuky. Preto nikdy nevynechajte raňajky! Okrem toho, že naštartujete svoj metabolizmus, nakopnete spolu s ním aj svoj mozog. Je dokázané, že ak vynecháme raňajky, naša výkonnosť klesá.
  • Ďalším základom je, aby nášmu mozgu nechýbali vitamíny. Duševne pracujúci ľudia, teda aj my, silno študujúci študenti, by sme mali jesť šaláty – zeleninové aj ovocné. Dôležitým prvkom je aj železo,ktorého nedostatok predstavuje spomalené reakcie, preto si doprajme oriešky, špenát, brokolicu, broskyne alebo špargľu.
  • Spomedzi spomínaných tukov sú najlepšie slávne nenasýtené mastné kyseliny, ktoré sa nachádzajú najmä v rybách. Počas učenia si môžeme dopriať aj sardinky, hrášok alebo fazuľu, v ktorých sa nachádza významný fosfor.

 

Tuky môžeme dopĺňať tiež vo forme mäsa, vajec alebo syrov, najlepšie v kombinácii so zeleninou, pridať môžeme aj olivový olej.

  • Ďalším bodom sú sacharidy. Dopĺňame si ich najčastejšie čokoládou a energetickými nápojmi – myslíme si, že sú efektívne, ale nie je to celkom tak.  V skutočnosti by sme počas učenia mali konzumovať sacharidov čo najmenej. Ak ale máme potrebu ich konzumovať a očakávame od nich vlnu energie, mali by sme ich aspoň kombinovať so zdravými tukmi, ktoré obsahujú napríklad ovsené vločky alebo celozrnné pečivo. Takáto kombinácia umožní, aby náš mozog čerpal energiu zo sacharidov dvojnásobne dlhšie.

 

Efektívne aj zdravé je siahať najmä po prirodzených cukroch, ktoré sa nachádzajú napríklad v banánoch, čučoriedkach a brusniciach, ktoré sú navyše zdrojom antioxidantov.

  • Treba dbať na to, aby sme prijímali najmä prirodzené formy energie. Ak máme dostatok prirodzene výživnej stravy, nie je potrebné užívať náhradné doplnky na zvyšovanie výkonnosti, ako sú tabletky a iné preparáty dostupné na trhu.

 

Veci ako umelé farbivá a sladidlá, presladené nápoje, nikotín alebo alkohol nášmu mozgu tiež určite neprospejú.

Čítajte viac o téme: Efektívne učenie, Zdravie
Zdieľať na facebooku