Jaroslava Koníčková

8 znakov, že vychovávate dieťa správne

Výchova detí nie je jednoduchá záležitosť. To si uvedomuje aj veľa odborníkov a v snahe pomôcť rodičom robia rôzne výskumy a vydávajú rôzne knihy alebo články, do ktorých vkladajú svoje skúsenosti a rady. Každý rodič sa totiž občas potrebuje presvedčiť o tom, že pri výchove postupuje správne.

Ako spoznať, či prežívate stabilný vzťah?

Voľba celoživotného partnera/partnerky je veľmi dôležitá a zodpovedná, preto je potrebné snažiť sa čo najúprimnejšie hľadať odpovede, či je správna. Aj keď to je naozaj náročné zistiť, predsa len existuje niekoľko znakov, ktoré naznačujú, že by to mohlo dopadnúť dobre.

Drunkorexia trápi hlavne dospievajúcich a vysokoškolákov

Drunkorexia je hovorový výraz pre anorexiu alebo bulímiu kombinovanú s poruchou užívania alkoholu. Tento výraz sa vo všeobecnosti používa na označenie využívania extrémnych metód kontroly hmotnosti kvôli kompenzácii plánovaného nadmerného pitia .

Ako rozvíjať tvorivé myslenie malého dieťaťa?

Kreativita je kombináciou schopností, praktických skúseností a tiež motivácie. Už u maličkých detí je možné ju precvičovať. Niekedy na to stačia aj jednoduché činnosti a u dieťaťa výrazným spôsobom môžete posilniť jeho kreatívne myslenie.

10 znakov emocionálneho zanedbávania vo vzťahu

Emocionálna prázdnota a pocit zanedbávania sa môže časom vkradnúť do každého vzťahu. Keď sú dvaja ľudia spolu dlhší čas, môže sa stať, že už jeden druhému nevenuje dostatočné množstvo pozornosti. Ako sa prejavuje emocionálne zanedbávanie a čo robiť v takejto situácii?

Ako a prečo u dieťaťa podporovať jeho zberateľskú vášeň?

Zberateľstvo je človeku vrodené. Každý môže inklinovať k zbieraniu niečoho iného. Táto vášeň sa prejavuje aj u detí. Ako ich správne podporiť?

V čom spočíva sila pozitívnej pozornosti?

Keď sa dieťa správa nevhodne, najčastejšie mu dávame najavo, čo robí zle. Výskumy však ukazujú, že tento prístup môže byť neúčinný. Namiesto toho je zvyčajne užitočnejšie ignorovať správanie, ktoré nechcete a venovať veľa pozitívnej pozornosti vtedy, keď vaše dieťa robí správnu vec.

Životné pravdy, ktoré vám dodajú silu

Niekedy človek nechce vidieť pravdu, a tak ospravedlňuje seba alebo svojich blízkych. Často je čakanie na zmenu zbytočné a lepšie je pozrieť sa pravde do očí. Uvedomenie si skutočnej pravdy pomáha ľuďom vnímať svet reálnejšie a nečakať na zázraky, ktoré sa často aj tak neuskutočnia. Poznanie pravdy v konečnom dôsledku dáva silu na prežitie šťastnejšieho života.