7 tipov ako limitovať deťom čas pred televíziou a s tabletom

  

Generácia dnešných rodičov či starých rodičov sa v minulosti nestretla so závislosťou detí na počítačových hrách či sociálnych sieťach. Dokonca ani televízia nebola v rodinách takým problémom ako je dnes. Deti trávili voľný čas vonku s priateľmi. Vymýšľali si rôzne hry a tým sa učili nekonečnému množstvu vecí od toho ako sa vysporiadať s hierarchiou v skupine, riešiť nepredvídateľné situácie, spory medzi deťmi, empatii a pod.

Už u malých detí je tento problém veľmi veľký, ak im k týmto zariadeniam rodičia nechávajú neobmedzený prístup. Čím sú deti staršie, tým viac potom tieto technológie vyžadujú a často sú predmetom hádok v rodine.

Bežne sa stretávame s absurdnými situáciami typu - tablet pri rodinnej večeri doma a dieťa vôbec nevníma, aké jedlo práve požíva, tablet je pre dieťa atraktívnejší ako hra s deťmi aj na detskom ihrisku alebo v kaviarni s priateľmi, ktorých dlho nevideli. Rovnako dnes nie je nič ojedinelé, že si deti pozvú na návštevu priateľov a po chvíli si každý vezme do ruky svoj tablet či telefón. Neprichádza ku kontaktu tvárou tvár, absentujú rozhovory a všetky dôležité veci, ktoré sa pri klasickej hre rozvíjajú.

Dnešný fenomén trávenia voľného času pred obrazovkami však mnohí podceňujú a tí, ktorí si aj začínajú uvedomovať jeho zlý vplyv na správanie svojich detí, zase nevedia, ako si s tým poradiť.

Vedci sú presvedčení, že deti treba usmerniť, aby sa z ich života nestala jedna virtuálna realita. Ony to samé nedokážu. Nevedia sa rozhodovať medzi tým, čo je pre nich z dlhodobého hľadiska prospešné a čo je pre ne príťažlivé práve v daný moment. Sledovanie televízie či trávenie času s tabletom v ruke je jednoducho zvyk, ktorý im dovoľujeme vytvárať. Varujú, že čím viac deti trávia takto svoj voľný čas, tým ťažšie bude pre ne  neskôr vypnúť tieto zariadenia a tráviť svoj čas zmysluplnejšie.

Ideálne preto je, ak si čo najskôr zadefinujete pravidlá, ktoré budete dodržiavať všetci. Z výchovného hľadiska je jednoduchšie dohodnúť si systém, ktorý budeme dodržiavať, ako hovoriť deťom dokola NIE, NIE, NIE.

Tu je niekoľko inšpirácií, ako deťom môžete pomôcť technológie zvládnuť:

 

1) Definujte si, čo znamená „čas strávený pred obrazovkami“

 

Aby nedochádzalo k nedorozumeniam, je dobré zadefinovať si, čo konkrétne táto činnosť znamená. Dieťa si ju môže vysvetľovať inak ako vy. Čím jasnejšie si pravidlá zadefinujete na začiatku, tým menej bude dochádzať  ku konfliktom počas ich uplatňovania.

Znamená to čas pred televíziou, tabletom, stolným počítačom i na internete na telefóne. Platí to aj pre Playstation, X- Box a hry, kde sa deti hýbu a simulujú športy?  Aj toto si povedzte vopred, aby ste v pravidlách všetci mali jasno.

 

 

2) Rozdeľte čas, ktorý deti môžu tráviť pred obrazovkami na zábavu a vzdelávanie

 

O tom, že technológie môžu mať pre nás všetkých aj pozitíva niet pochýb. Jedným z nich je, že mnoho obsahov, ktoré je možné v televízii alebo online nájsť nám môžu sprostredkovať také informácie, ktoré by sme samostatne nikdy nezískali. Preto deťom úplne odopierať čas pred obrazovkami nie je potrebné. Stačí, ak ho budete kontrolovať a rozdelíte ho na čas, kedy sa deti vzdelávajú a kedy sa len hrajú. Stále však platí, že odporúčaná doba pred obrazovkami by po sčítaní oboch časov nemala byť vyššia.

 

 

3) Nastavte si denný limit

 

Je veľmi dôležité uvedomiť si, koľko času vaše deti denne reálne strávia pred televíziou, tabletom, počítačom a smartfónom. Mnoho rodičov vôbec nevníma, že sú to denne neuveriteľné hodiny, ktoré ich v podstate oberajú o zdravý vývoj.

Vedci tvrdia, že čas strávený pred obrazovkami u detí rapídne stúpa už v útlom detstve. Výskumy hovoria o tom, že už 29% detí do 1 roka pozerá denne televíziu a video v priemere 90 minút a 23% má televíziu v ich vlastnej izbe. Až 64% detí medzi 1-2 rokom sledujú televíziu a video viac ako 2 hodiny. Niektoré štúdie hovoria, že deti v predškolskom veku už sedia pred obrazovkami 4,1 – 4,6 hodiny denne.

 

 

4) Nedele venujte iba rodine

 

Poznám viacero rodín, ktoré striktne aplikujú systém, že v nedeľu sa technológií vzdávame úplne a tento deň venujeme iba rodine. Sú to rodiny s rôzne starými deťmi, nielen s batoľatami, ktoré by nevedeli protestovať a musím povedať, že sa na tieto dni všetci veľmi tešia. Nedele patria spoločným návštevám rodiny, priateľov, výletom alebo spoločenským hrám. Ak si toto pravidlo jasne zadefinujete, ľahko sa stane príjemným zvykom každého jedného člena rodiny.

 

 

5) Bártrový systém

 

Môžete uplatňovať systém výmeny prospešných činností pre dieťa za čas pred obrazovkami. Aj to môže byť riešenie, ak vám sedí viac. Niektorí rodičia napríklad vymieňajú 15 minút čítania za 30 minút pre televíziou. Iní zase podmieňujú pozeranie televízie alebo času pri tablete uprataním izby alebo splnením nejakých domácich prác.  Nie som si istá, či je to ideálne, ale možno vám to bude vyhovovať  a navyše to podporí vytvorenie zvyku k nejakým menej obľúbeným činnostiam.

 

 

6) Pozrite sa na svoje vlastné zvyky a upravte ich

 

Kedy ste sa naposledy pozreli na telefón, komentovali niečo na facebooku či odpovedali na email? Nemôžete očakávať od detí niečo, čo sami nie ste schopní dodržiavať.

Naozaj stojí za to stráviť 3 hodiny pri priemernom seriály, ktorého reálny čas bez reklám je 90 minút? Vážte si svoj čas, pretože aj relaxovať je možné zmysluplne. Hlavne počas víkendov je smutné, ak rodiny končia doma s celodenne pustenou televíziou.

 

 

7) Zaujímajte sa o to, čo deti sledujú

 

Aj čas, ktorý majú deti možnosť tráviť zábavou pre obrazovkami by ste mali mať aspoň čiastočne pod kontrolou. Zaujímajte sa, či chlapci nehrajú neprimerane násilné hry alebo si neprezerajú obsahy, ktoré sú ich veku neprimerané. Aj zdanlivo neškodné odporúčané videoklipy na youtube môžu mať v sebe prekvapivo mnoho erotického kontextu či zápletky. Všímajte si preto, čo vaše deti sledujú, aby sa nemuseli zaťažovať myslením na témy, ktoré sú ich veku neprimerané.


Už aj pri batoľatách môžete vidieť, že strávili priveľa času s tabletom v ruke:

 

 

Čítajte viac o téme: IT, Technológie
Zdieľať na facebooku