Výchova dieťaťa podľa jeho temperamentu: Sangvinik #2

  

V predchádzajúcom  článku Prečo by ste pri výchove detí mali brať do úvahy temperament a nepristupovať k nim rovnako?, sme písali o dôležitosti prístupu rodičov k výchove dieťaťa na základe jeho temperamentu. Ak budete vo výchove každého jedného dieťaťa v rodine pristupovať individuálne a uvedomíte si včas, že na každé dieťa platí niečo iné, vaša rodina môže viesť pokojný a harmonický život.

Dnes sa budeme venovať druhému a v spoločnosti veľmi obľúbenému temperamentu – sangvinikovi. Je to typ dieťaťa, ktorý neznáša nudu, má veľa energie a bude ju vyžadovať aj od vás. Bude mať ústa viac otvorené ako zatvorené a vždy bude k svojej činnosti vyhľadávať partnera. Ak máte teda iba jedno dieťa-sangvinika, ďalší súrodenci budú vo vašom prípade určite dobrým rozhodnutím.

 

Aký je sangvinik?

Silný, vyrovnaný a živý temperament

Sangvinik je priateľské, spoločenské a veselé dieťa. Pôsobí celkovo spokojne a vyrovnane.  Je otvorené, zhovorčivé a miluje nové tváre a nové miesta. Každá situácia preň znamená príležitosť „niečo vymyslieť“ a obohatiť svoj deň.

 

Charakteristické črty sangvinika

Pozitíva

  • Veľmi aktívne a pohyblivé dieťa;
  • Ľahko sa prispôsobuje ( ľahko sa adaptuje na nové podmienky );
  • Pre veci sa hneď nadchne;
  • Býva iným dobrou inšpiráciou;
  • Je mimoriadne spoločenské;
  • Je veselé a optimisticky naladené;
  • Má dobrú vôľu;
  • Nie je precitlivené;
  • Charakteristická je preň silná mimika a celková reč tela;
  • Sangvinik je aktívny tvorca zaujímavých situácií;
  • Má veľkú predstavivosť.

 

Negatíva

  • Sangvinik býva nespoľahlivý ( vždy sľubuje, no nie vždy svoje sľuby plní );
  • Nestály, ľahkovážny;
  • Má povrchné vnímanie;
  • Nedostatok schopnosti koncentrovať sa;
  • Nedostatok vytrvalosti;
  • Nedostatok snahy;
  • V prípade, že takéto  dieťa nemôže hovoriť alebo vybíjať svoju energiu pohybom, cmúľa si prsty, ohrýza ceruzky, hryzie si rukávy a podobne.

Dieťa sangvinik ľahko hľadá kompromisy. Nebojí sa ťažkostí. Ľahko sa vyrovnáva so zlyhaniami a prehrami a o chvíľu sa už na veci pozerá s úsmevom. Dostane sa bez problémov do akéhokoľvek tímu a prispôsobí sa aj nezvyčajným podmienkam.

 

Zvedavosť takéhoto dieťaťa nemá hraníc a prakticky okamžite dosahuje vynikajúce pokroky. Vždy sa snaží naučiť najviac, ako je možné a ľahko spracúva informácie. Ľahko prechádza z jednej činnosti na druhú a je schopné sa v každom prípade okamžite zaujať.

Dieťa sangvinik je aktívne, živé, impulzívne a miluje hlučné hry. Ak sa pri niečom nudí, stane sa lenivým a nedokáže sa viac sústrediť.

Na tresty sangvinici reagujú pokojne. Napriek tomu, že sú schopní hádky, hádať sa je pre nich ťažké, a preto sa všetko snažia riešiť mierovo. „Život bez hádok“ by mohlo byť ich životným mottom.

Ale deti-sangvinici majú aj svoju odvrátenú stránku, na ktorú dospelí nesmú zabúdať: Sú príjemní len vtedy, ak majú všetkých radi.

 

 

Ako vychovávať dieťa-sangvinika?

1) Základným princípom pri výchove sangvinika by malo byť heslo: „Dôveruj, ale preveruj.“ Tieto milé malé deti často mnoho sľúbia, ale nie vždy svoj sľub splnia. Mali by ste preto často na to myslieť a preverovať, čo sa z ich sľubov skutočne stalo realitou.


2) Kontrolujte ich správanie a konanie, ale nesnažte sa „udusiť“ ich živosť a kreativitu. Je to ich prirodzená črta a priveľký tlak a snaha ovládať ich nekončia dobre.

 

3) Neznášajú monotónne prostredie a potrebujú veľa podnetov. Brávajte ich preto čo najčastejšie medzi ľudí, na ihriská a  iniciujte časté stretnutia s priateľmi. Milujú to.

 

4) Výchova sangvinika by mala formovať silné pripútanie k jeho záujmom.

 

5) Špeciálne venujte svoju pozornosť kvalite činností a povinností, ktoré dieťa robí.

 

6) Opatrne s pochvalou, pretože tieto deti majú tendenciu byť namyslené.

 

7) Kopírujte v komunikácii so sangvinikom  svetlo, radosť a zábavu, teda presne to, akým on sám je.

 

8) Keďže sú veľmi spoločenskí, nemajú problém s adaptáciou v škôlke. Z detí sa tešia, a preto s nástupom do škôlky nemusíte váhať. Tieto deti sa dobre kolektívu prispôsobia i pred dovŕšením troch rokov.

 

9) Ak ste vy pokojnejšej povahy, nesnažte sa sangvinika tlakom zmeniť. Vymaní sa z vášho „zovretia“, pretože potrebuje veľa voľnosti.

 

10) Pamätajte, že veselosť, spoločenskosť a optimizmus sangvinika má tiež odvrátenú stranu mince v podobe ľahkovážnosti a premenlivosti.


Foto: Bigstock

 

Mohlo by vás zaujímať:

Prečo by ste pri výchove mali brať do úvahy temperament vašich detí?

Výchova dieťaťa podľa jeho temperamentu: Sangvinik #1

Výchova dieťaťa podľa jeho temperamentu: Cholerik #2

Výchova dieťaťa podľa jeho temperamentu: Melancholik #3

Výchova dieťaťa podľa jeho temperamentu: Flegmatik #4

 

Čítajte viac o téme: Temperament
Zdieľať na facebooku